"Ako tentoraz neodstúpim?"

Autor: Peter Hulla | 25.10.2007 o 8:00 | Karma článku: 5,91 | Prečítané:  1067x

Som smutný. Ako asi každý fanúšik slovenského futbalu. Ten postupne stráca aj priemerné pozície, ktoré si v minulosti v Európe vybudoval. Zároveň si kladiem otázku ako je možné, že šéfstvo futbalu, ktoré je z veľkej miery za súčasný stav zodpovedné, nie je schopné sebareflexie a dať tak impulz k rozvoju tohoto kedysi národného športu.

František Laurinec - prezident Slovenského futbalového zväzuFrantišek Laurinec - prezident Slovenského futbalového zväzuwww.bleskovky.sk

V civilizovanom svete je dobrým zvykom, že po veľkom lapsuse zvyknú padať najvyššie hlavy. Mnohokrát sú to hlavy, ktoré priamo ani nie sú zodpovedné za dané chyby, ale je jednoducho slušné, aby odstúpili, pretože im to kážu nevyslovené pravidlá politickej etiky a morálky. Toto na Slovensku až na výnimky bohužial nie je pravidlom.

Absolútne flagrantným príkladom je futbal. Neuveriteľné, niekedy až za hranicou zákona sa pohybujúce lapsusy vo futbalovom hnutí nedokázali otriasť stoličkou prezidenta Slovenského futbalového zväzu Františka Laurinca. Futbal sa potáca od jedného neúspechu k druhému, bývalý člen najužšieho vedenia zväzu Wänke je zapletený do korupčnej aféry, reprezentácia onedlho nebude mať kde hrávať domáce zápasy, príjmy od masmédií sú minimálne, divácka sledovanosť je stále nižšia, Slovensko kleslo vo futbalovom rebríčku o niekoľko desiatok miest, najnovšie sme spadli až do štvrtého výkonnostného koša, ale pazúriky nášho futbalového vedenia sú zdá sa hlboko zarezané do stoličiek a nenájde sa nič, čo by ich pristrihlo.

Po poslednom neúspechu prídu nové siahodlhé analýzy, rokovania, návrhy ozdravných opatrení, výmeny na nižších postoch vedenia, trénerov, hráčov a vykuchá sa možno aj celá ryba, ale hlava od ktorej smrdí zostane ako obvykle celá. A tak po predpokladám aj nasledujúcej zbabranej kvalifikácii prídu nové zdôvodnenia a padnú ďalšie nevinné hlavy, presne podľa pravidiel organizačných "molochov" - odmeňovanie nezúčastnených a potrestanie nevinných.

Nasleduje zoznam lapsusov v slovenskom futbale, ktoré by v inej krajine s veľkou pravdepodobnosťou znamenali pád vedenia futbalového hnutia:

- vedením vynútený rozpad úspešnej reprezentácie do 21 rokov a následný neúspech 21ky na olympiáde aj kvalifikácie A-čka;

- niekoľko po sebe neúspešných kvalifikácií;

- dokázaná korupcia najbližšieho spolupracovníka prezidenta zväzu;

- pád reprezentácie do 4. výkonnostného koša;

- výrazný pokles reprezentácie vo svetovom rebríčku;

- neschopnosť postaviť resp. zrekonštruovať národný futbalový štadión;

- klesajúca návštevnosť, zaujímavosť a marketingová príťažlivosť slovenskej ligy

Keby bol Julo Satinský medzi nami (a bol by fanúšikom futbalu), určite by ho z toho dávno "šľak trafil"... Napriek všetkému uvedenému, pravdepodobne najhorúcejšou otázkou, ktorú si páni vo vedení teraz kladú je: "Ako tentoraz neodstúpim?"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?