Zranené štátne zdravotníctvo

Autor: Peter Hulla | 13.11.2007 o 8:00 | Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1071x

Pred časom som písal článok pri príležitosti štrajku zdravotníkov. Článok mal veľký ohlas a dostal sa i do tlačenej verzie SME. Bolo to ešte za vlády zdravotníkmi odsudzovaných pravičiarov. Zdá sa však, že aj keď súčasný vládcovia Slovenska sú z opačnej strany politického spektra, nič to nezmenilo na deštrukčnej politike voči štátnemu zdravotníctvu, ktoré je, aj keď sa to mnohým nepáči, stále garantom zdravotníckej starostlivosti pre všetkých občanov Slovenska. Prečítajte si pohľad zvnútra. Autorom textu je známa, ktorá je pracovníčkou v jednom štátnom zdravotnom ústave. Myslím si, že stojí za prečítanie.

Kde bolo, tam bolo. Mohli by sme začať ako v rozprávke. Boli časy, keď sme mali špičkové školstvo a zdravotníctvo. Doba bola síce všeobecne politicky zložitá, ale mali sme nadšených ľudí, ktorí pre svoje zamestnanie, alebo keď chcete poslanie naozaj žili. Platy boli síce nízke, ale každý zarábal približne rovnako. Nemohli sme veľmi cestovať do zahraničia, ale ľudia boli priateľskí, stretávali sa, žili spoločne na pracoviskách aj mimo nich. Stará Fakultná nemocnica bola od začiatku svojej existencie pred stopäťdesiatimi rokmi miestom, kde vládla prísna disciplína. Mladí lekári prechádzali ťažkou, ale v konečnom dôsledku úspešnou školou. Bolo vychovaných množstvo vynikajúcich odborníkov, ktorí potom ďalej odovzdávali svoje vedomosti ďalším generáciám. Často v ťažkých podmienkach, ale s odhodlaním a zodpovednosťou voči sebe a pacientom plnili významné výskumné úlohy. Naše školstvo, či už základné, stredoškolské alebo vysokoškolské nám mohli všade vo svete závidieť. Naši mladí lekári sa mohli uplatniť so svojimi vedomosťami kdekoľvek.

Všetky generácie profesorov, docentov a aj radových lekárov pracujúcich v starej Fakultnej nemocnici by sa dnes čudovali a nechápali by bezohľadnosť s akou sa rúca všetko, čo oni za dlhé roky vybudovali. Nie, nie je to žiadna oslava socializmu, alebo komunistickej idey. Je to len zúfalstvo a veľké rozhorčenie všetkých, ktorých sa týka rozklad nášho štátneho zdravotníctva.

Za posledné roky sú so zdravotnou starostlivosťou niektoré vrstvy obyvateľstva naozaj spokojné. Začala sa toľko očakávaná reforma zdravotníctva. Vyrástli početné súkromné zariadenia, ktoré sú v pekných nových priestoroch, pacient v nich nečaká, všetci sú milí a dokonca vám urobia aj preventívnu prehliadku. Boli zriadené súkromné zariadenia, v ktorých nemusíte byť zaradený do dlhých čakacích listín a zoperujú vás bez toho aby ste tam museli byť hospitalizovaný a môžete ísť hneď po operácii domov. Široká sieť pekne zariadených súkromných ambulancií je tiež veľkým prínosom. Naozaj pre dnešných uponáhľaných podnikateľov, ale aj bežných obyvateľov sú nenahraditeľné. Veď kto by išiel radšej do starej, pomaly sa rozpadávajúcej budovy, kde sa musíte objednať dlho dopredu a aj tak musíte dlho pred vyšetrením čakať, čakárne sú preplnené, nemáte si kde sadnúť, sestrička je nervózna.... Všetko je naozaj pozitívnym krokom vpred, avšak...

Nebudem spomínať nerovnomerné platenie za zdravotnícke výkony našimi naozaj úspešnými a vysoko ziskovými súkromnými poisťovňami, samozrejme s výrazným znevýhodňovaním štátnych zariadení. Ani nechcem rozoberať podhodnotený bodovací systém, ktorý znemožňuje štátnym nemocniciam aby sa nezadlžovali a nevyrábali len stratu. Naozaj "vysoko kompetentne" vypracovaný systém nezabezpečuje ani pokrytie použitého materiálu, nie to ešte použitie prístrojov, energií, alebo nebodaj aj pracovnej sily.

Skúste sa zamyslieť. Viete o nejakej novopostavenej štátnej nemocnici, alebo počuli ste o tom, že sa nejaké staršia štátna nemocnica radikálne zrekonštruovala? Veď štátne nemocnice sú nám len na príťaž, všetky sa zadlžujú a treba ich vymeniť za dobre fungujúce a prosperujúce súkromné zariadenia. Sú však takéto zariadenia schopné poskytnúť naozaj starostlivosť na najvyššej úrovni a hlavne v plnom rozsahu, čo sa jednotlivých odborov týka? Nie. Na to máme predsa najvyššie štátne pracoviská, ktoré v jednotlivých regiónoch majú takúto starostlivosť pokryť. Obkľukou sme sa vrátili opäť k našej starej Fakultnej nemocnici, ktorá bola na takéto účely zriadená. Otázkou zostáva, či sú vytvorené podmienky na to, aby naši špičkoví lekári mohli vykonávať svoje povolanie- poslanie naozaj špičkovo.

V našom hlavnom meste bola v minulosti široká sieť nemocníc, do ktorej patrila aj stará Fakultná nemocnica. Fakultnú nemocnicu tvorilo niekoľko historických budov v úplnom centre mesta. Hlavná budova, ktorá ako posledná zostala v štátnych rukách je už desaťročia v nevyhovujúcom stave a nezodpovedá dnešným hygienickým predpisom. Nikto z kompetentných však túto situáciu roky neriešil. Postupne sa z tejto budovy vysťahovávajú jednotlivé kliniky, pričom sa funkčnosť a vzájomná previazanosť jednotlivých odborov úplne narušila. Je to prirodzené a správne, že treba nevyhovujúce priestory zatvoriť, avšak... Vzhľadom na to, že za dlhé roky sa nepostavila nová Univerzitná nemocnica a zostávajúce nemocnice v meste už nemajú voľné priestory, nie je možné ďalšie kliniky presťahovať bez toho, aby nedošlo k radikálnemu zhoršeniu ich funkčnosti.

V súčasnosti je na rade očná klinika. Ide o jediné akreditované pracovisko na Slovensku, ktoré poskytuje najširšiu starostlivosť o pacientov s očnými ochoreniami. Denne je vyšetrených v niekoľkých špecializovaných ambulanciách viac ako stopäťdesiat ľudí, niekoľko desiatok sa podrobí laserovým alebo chirurgickým operáciám. Pod vedením viacerých profesorov a docentov bola táto klinika po generácie špičkovým pracoviskom, ktoré vychovalo väčšinu najlepších oftalmológov a vyhľadávajú ho pacienti z celého Slovenska. Dnes jej hrozí pomalý zánik, alebo jednoduchšie povedané sťahovanie do nevyhovujúcich priestorov, ktoré radikálne zhoršia pracovné podmienky pre zamestnancov, znemožnia vykonávať doterajší rozsah rozsiahlej zdravotnej starostlivosti. Okrem toho takmer znemožnia výchovu novej generácie lekárov, o vedeckej práci ani nehovoriac. Nikomu naozaj nezáleží na kvalite nášho štátneho zdravotníctva?

V dobe, keď okolo nás vyrastá množstvo moderných budov, obchodných centier a iných súkromných budov, nemá tento národ nárok na kvalitnú špičkovú nemocnicu? Naozaj naše hlavné mesto, ale aj celá krajina nepotrebuje kvalitnú Univerzitnú štátnu nemocnicu, ktorá bude plniť na najvyššej úrovni svoje zdravotnícke ale aj školské funkcie? Kto sa o nás postará, keď budeme naozaj vážne chorí? Budeme mať na to, aby sme za odborníkmi cestovali do zahraničia?

Pokiaľ sa nezmení postoj k celému systému zdravotníctva a školstva, tak naozaj zostaneme národom hlúpym a chorým.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?